Календар
«    Февраль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Популярні новини
    Опитування

    Ні
    Так
    Раніше вчився
    Хочу навчатися


    » Виховна робота


    Южноукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІст. №4
    УРОК ЕКСКУРСІЯ
    «Сторінками творчості Т.Г.Шевченка»
    проведений в 4-А класі


    Учитель: Майстренко С.І.


    Тема уроку. Сторінками творчості Т.Г.Шевченка
    Мета уроку. Розширити знання учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка; познайомити учнів з головними датами в житті видатної людини;
    вдосконалювати навички виразного, свідомого читання; розвивати мовлення, увагу, уяву учнів; прищеплювати почуття любові до поезії, музики.
    Обладнання. Виставка книг, портрет Т.Г.Шевченка, дати з його життя, запис пісень, свічка, скатертина.
    Хід уроку
    I. Організація класу.
    II. Мотивація навчальної діяльності.
    Сьогодні незвичайний урок читання, а урок – екскурсія. А куди ми будемо подорожувати, ви дізнаєтесь згодом. Будьте уважними, бо ви повинні відповісти, чого хотів маленький хлопчик.
    1. Сценка. ( запалюється свічка)
    - Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
    - Так, синочку, правда.
    - А чому так багато зірок на небі?
    -Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить вона, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
    - Бачив, матусю, бачив... Матусю, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
    - Бо коли людина зла, її свічка ледь – ледь горить. А коли добра, любить людей, тоді свічка такої людини світить ясно, і світло далеко видно.
    -Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічка світила найясніше.
    - Старайся, мій хлопчику.
    2. Відповідь на запитання.
    - Яким же хотів бути хлопчик? (хотів бути добрим)
    Акровірш
    Щоб пересвідчитись чи ми на правильному шляху і знаємо про кого буде мова прочитайте акровірш.

    Ти мусиш нам слівце назвати,
    Адже умів він один
    Рабів німих захищати,
    А хто так оспівав, як він,
    Садок вишневий коло хати?
    III. Повідомлення теми та мети уроку.
    Вчитель. Так і сталося. Свічка цього маленького хлопчика світить нам багато – багато років, бо з нього виріс великий український поет Т. Г. Шевченко.
    Напередодні дня народження Великого Кобзаря- запрошую вас здійснити мандрівку в далеке минуле, у часи , коли Тарас Шевченко був дитиною. Полиньмо разом у світ Кобзаревої поезії, відчуймо душевні переживання хлопчика-сироти. День народження і день смерті Т. Г. Шевченка стоять поряд – 9 і 10 березня. Між цими двома березневими днями – 47 років життя, яке стало славою і гордістю українського народу
    Нам з вами важко уявити Україну часів Т.Г.Шевченка, і те, як серед ланів золотої пшениці, білих хат, тихих вод, ясних зір жилось бідним людям змучених тяжкою працею, яких називали в ті часи – кріпаками. Кріпаки селяни з раннього ранку до пізнього вечора працювали на панських ланах, відробляючи панщину.
    Крім панщини, кріпаки були змушені сплачувати різні податки, на які не було в них грошей. За борги пани били кріпаків різками, міняли їх на тварин, програвали в карти.
    Саме в такі важкі часи народився Т.Г.Шевченко.
    IV. Вивчення нового матеріалу.
    1. Розповідь про дитинство Т. Г. Шевченка.(розповідає учень)
    Народився майбутній поет 9 березня 1814 року у селі Моринці на Київщині в сім’ї селян – кріпаків Григорія Івановича та Катерини Якимівни Шевченків.
    Через два роки у 1816 році сім’я переїхала до батькових родичів у село Кирилівку. У цьому селі промайнули дитячі роки Тараса, з якими пов’язані всі перші спогади та враження.
    Тарас зростав кмітливим і допитливим. Коли йому виповнилося 8 років, батько віддав його в «науку» до кирилівського дяка Павла рубана. За два роки хлопець навчився читати та писати.
    У 9 років малий Тарас залишився без матері. Життя в сімї стало нестерпним, коли батько одружився з удовою. Хлопчина змушений був терпіти знущання лихої мачухи. В 11 років Тарас став круглою сиротою .
    2.Читання тексту Галини Комарової «Тарас Шевченко»
    Вчитель. Галина Комарова написала вірш про Тараса Шевченка.
    «Тарас Шевченко» Галина Коморова
    Не на шовкових пелюшках,
    Не у величному палаці -
    В хатині бідній він родивсь
    Серед неволі, тьми і праці.
    Нещасна мати сповила
    Його малого й зажурилась...
    І цілу ніченьку вона
    За сина-кріпака молилась.
    І Бог почув молитву ту,
    І дав душі убогій силу,
    І в руки хлопцеві вложив
    Співацьку чародійну ліру.
    І виріс він, і кобзу взяв,
    І струн її торкнувсь рукою
    І пісня дивна полилась,
    Сповита вічною тугою.
    В тій пісні людям він співав
    Про щастя, про добро, про волю
    Будив зі сну, пророкував
    Їм вищу і найкращу долю.
    (Діти знайомляться з учнем.)
    - Які почуття викликає цей вірш?
    а) Лексична робота:
    Кріпосництво- державний устрій у царській Росії, який поширився й на Україну після її приєднання до Росії. За цього устрою земля й селяни належали багатим поміщикам, були кріпаками.
    Ліра- талант поета
    Кобза- музичний інструмент.
    б) Читання вірша учнями. Спосіб читання «Диктор»
    - У якій сімї народився Тарас Григорович Шевченко?
    - Що ви дізналися про матір поета?
    Вчитель: Перед своєю смертю батько сказав: «Синові моєму Тарасові зі спадщини після мене нічого не треба. Він не буде людиною абиякою, з його вийде або щось дуже добре, або велике ледащо; для нього спадщина по мені…нічого не значитиме»
    в) Вибіркове читання
    - Знайдіть рядочки , в яких розповідається про те, яким же виріс малий Тарас.
    - Яким талантом Бог наділив Тараса?
    - Яка основна думка вірша?
    3.Т.Г.Шевченко – художник.
    Вчитель Як складалася доля малого Тараса далі після того як він став круглою сиротою.(Розповідає учень)
    Немало мандрував Тарас по селах у пошуках людей «щоб добру навчили». Багато знущань і кривди зазнав він від дяків, до яких попадав у науку.
    Змалку в обдарованій дитині прокинувся талант художника. Вугіллям, крейдою чи олівцем він малював скрізь, де тільки міг. Прагнення навчитися малювати водило хлопчика від села до села у пошуках вчителя.
    Зустрівся на цьому шляху сільський маляр, що впізнав талант Тараса. І готовий його вчити, якщо той принесе дозвіл від пана. Не отримав хлопчина дозволу. А в 14 років в 1828році натомість став козачком у пана Енгельгарда.
    (Розповідає учень)
    У вільний час Тарас Шевченко продовжує малювати , за це пан його сильно карав. Але пан таки розгледів талант Шевченка і забажав мати власного художника. У 1831 році у Петербурзі віддає хлопчика на чотири роки до живописця В.Ширяєва. Стверджують , що саме тоді Шевченко почав складати свої перші поезії. З того часу Шевченко - художник і Шевченко - поет йшли поруч тернистими стежками життя.
    (Розповідає учень)
    Поступово Тарас знайомиться з талановитими художниками – К.Брюлловим, В.Жуковським. Друзі вирішили визволити його з кріпацтва. Для цього вони розіграли в лотерею портрет В Жуковського , написаний К.Брюлловим і за 2500крб. викупили Тараса у поміщика . 22 квітня 1838 року Шевченко стає вільним. Цього ж року
    ( 1838- 1845р.) почав вчитися в Російській Академії Мистецтв, а після її закінчення працює художником уКиєві. За своє життя він написав понад 1000 картин та малюнків, з яких збереглося лише 835.
    4.Твори поета про природу.
    Вчитель: Важкий шлях доводилося проходити Тарасу Шевченко. Він переживав сум і горе, але зростав в Україні серед мальовничої природи, Він захоплювався нею, його твори сповнені любов’ю до рідного краю. Найкраще про це сказав сам поет у своїх творах.
    Гра «Закінчи речення»
    1. Неначе сонце засіяло,
    І наче все на світі стало
    моє ... лани, гаї, сади!..
    І ми, жартуючи, погнали
    чужі ягнята до .... (води).

    2.Дивлюсь, аж світає,
    Край неба палає,
    Соловейко в темнім гаї
    Сонце .... (зустрічає).

    3. Тече вода з-під явора
    Яром на долину.
    Пишається над водою
    Червона .... (калина).
    4. На панщині пшеницю жала,
    втомилася; не спочивать
    пішла в снопи, пошкандибала
    Івана сина .... (годувать).

    5. Садок вишневий коло хати,
    Хрущі над вишнями гудуть,
    Плугатарі з плугами йдуть,
    і співають ідучи .... (дівчата).

    6. Реве та стогне Дніпр широкий,
    7. Сердити вітер завива … (додому верби)
    8. Мені тринадцятий минало…
    9. Та недовго сонце гріло, недовго молилось …
    (запекло, почервоніло)
    Робота в групах.
    - Пригадайте, які твори Шевченка читали? Для цього роз’єднайте рядки поезії Шевченка і назвіть з якого вірша вони? (Деформований текст).
    - Попрацюйте у групах.
    ( Зачитують уривки та називають назву твора.)
    Ізолотоїйдорогоїменіщобзналивинежальмоєїдолімолодоїаінодітакапечаль

    МеніоднаковочибудуяжитьвУкраїнічинічихтозгадаєчизабудеменевснігуначужині однаковісінькомені.

    Зацвілавдолинічервонакалинанібизасміяласьдівчинадитина

    Село!ісерцеодпочинеселонанашійУкраїніненачеписанкаселозеленимгаємпоросло
    Всталавесначорнуземлюсоннурозбудилауквітчалаїїрястомбарвінкомукрила
    Засонцемхмаронькапливечервоніполирозстилаєісонцеспатонькизовеусинєморе
    5.Шевченко – Кобзар.
    Вчитель: У 1840 році побачила світ книжка Т.Г.Шевченка «Кобзар», за яку в народі прозвали поета кобзарем. І ось перед вами «Кобзарі » різних років видання . Якщо схочете прочитати вірші, завітайте до бібліотеки нашої школи.
    На дошці дата: 1840 рік
    - Декламування віршів
    Діти розповідають вірші, які підготували самостійно.
    6. Останні роки життя поета.
    Вчитель: Як складалося подальше життя поета
    (Розповідає учень)
    Недовго судилося поетові бути вільним. За те, що належав до таємного товариства, яке ставило своєю метою визволення України, за те, що писав про волю, цар Микола 1 у 1847 році наказав заарештувати Тараса і заслати в оренбурзькі степи до Орської фортеці . Там Т.Г Шевченко до 1857 року був рядовим солдатом царської армії .
    Тарасу Шевченко заборонили писати і малювати.
    Десять довгих років карався Тарас Шевченко солдатом на засланні без права писати й малювати, без книжок, серед дикого степу, між чужими людьми.
    Вчитель: Незважаючи на заборону, він продовжує писати і малювати, а девізом свого життя він проголосив: «Караюсь, мучусь…, але не каюсь…» У неймовірно тяжких умовах, крадькома він писав поезії, створив понад 400малюнків.
    (Розповідає учень)
    В 44 роки поет повернувся із заслання в Петербург, здоров’я було вже підірване. Т. Г. Шевченко написав для дітей “Буквар”, мріяв написати ще ряд підручників для початкової школи, але хвороба не дала цього зробити. Останні дні життя поета були дуже важкими: він тяжко дихав, не міг говорити. Вночі, з 9 на 10 березня прибули телеграми з Харкова, Полтави,що вітали поета з Днем народження. Та вранці, 10 березня 1861 року у своїй кімнаті - майстерні в Академії мистецтв він помер.
    Поховали Т. Г. Шевченка спочатку на Смоленському кладовищі у Санкт- Петербурзі, а в травні того ж року його прах перевезли на Україну і поховали на Чернечій (а нині Тарасовій)горі біля Канева.
    Із 47 прожитих років йому довелось бути: 24 роки кріпаком, 10 років у неволі, три з половиною роки під наглядом поліції. І тільки 9 років - вільною людиною.
    V. Узагальнення нового матеріалу
    Вчитель: Багатогранна поезія Шевченка. Вона є частинкою духовного буття народу.
    Минають віки, стираються написи на каменях, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченка – живе і вічно. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти.
    1. Які слова – заповіти залишив нам Шевченко?
    ( Читають заповіти Шевченка учні )
    1.Учітесь, читайте,
    І чужому научайтесь
    й свого не цурайтесь,
    Бо хто матір забуває,
    Того Бог карає,
    Того діти цураються,
    в хату не пускають.
    2. Любітеся, брати мої,
    Вкраїну любіте
    І за неї безталанну,
    Господа моліте.
    3. Обніміте ж, брати мої,
    Найменшого брата,-
    Нехай мати усміхнеться,
    заплакана мати.
    Вчитель:
    - Тарас Шевченко мріяв про оновлену , вільну Україну, в якій український народ буде жити щасливо і ніколи не буде забувати про свого Кобзаря.
    Про це написав поет у своєму вірші «Заповіт» .(Розповідає учень «Заповіт»)
    - Чи можна сказати, що заповіти Т.Г, Шевченка виконуються і до нині?
    -Чому ви так вважаєте?
    2.Вчитель. Не знайдеться в Україні такої людини, яка б не знала імені великого Кобзаря, не читала його творів. Слово поета лунає скрізь багатьма мовами світу.
    Своєю простотою, співучістю поезія Шевченка привернула увагу багатьох композиторів (К. Стеценка, Я. Степового та інших.) А композитор
    М. Лисенко присвятив творчості Шевченка понад 80 композицій. Пісні стали народними.
    Український народ любить співати «Заповіт» , «Реве та стогне Дніпр широкий…».
    Звучить запис співу «Реве та стогне…» діти записують асоціації до слова «Дніпро»
    3.« Склади картину»
    А щоб дізнатися чи ви були уважними під час екскурсії для вас буде таке завдання:
    1.Відповісти на запитання
    2.Відшукати правильну відповідь записану на частинці картини
    3.З҆ єднати частини,якщо відповіді правильні одержиться картина до віршів Т.Г.Шевченка
    1) Місце народження поета (с. Моринці)
    2) Соціальний стан у дитинстві ( кріпак)
    3) Улюблене заняття у дитинстві(малювання)
    4) Хто допоміг викупити з кріпацтва(художник Брюллов)
    5) Сума викупу (2500 рублів)
    6) Який підручник написав для школярів ( буквар южнорусский)
    7) Скільки віршів входило до першого видання Кобзаря?
    8)Літературний псевдонім Шевченка(Кобзар)
    9)Скільки років був на засланні? (10)
    10)Скільки років прожив? (47)
    VI. Підсумок уроку.
    1. Бесіда (метод «мікрофон»)
    - Про кого ми сьогодні говорили на уроці читання
    - Ким є Шевченко для України?
    - Як називають Т.Г.Шевченка в народі? - Які вірші Тараса Шевченка сьогодні звучали на уроці?
    - Як Україна вшановує пам’ять Т.Шевченка?
    2.Рефлексія уроку:
    - Що для вас було цікавим на уроці?
    - Що вас вразило на уроці?
    - Що цінного взяли для себе?
    3. Вчитель: То ж нехай вогонь його душі
    запалить у ваших серцях
    іскру віри, надії, любові
    до рідної землі, свого народу. (Запалюю знову свічку.)
    VIІ. Домашнє завдання.
    - Намалювати малюнки до тих творів, які найбільше сподобалися.

    «Тарас Шевченко» Галина Комарова

    Не на шовкових пелюшках,
    Не у величному палаці -
    В хатині бідній він родивсь
    Серед неволі, тьми і праці.
    Нещасна мати сповила
    Його малого й зажурилась...
    І цілу ніченьку вона
    За сина-кріпака молилась.
    І Бог почув молитву ту,
    І дав душі убогій силу,
    І в руки хлопцеві вложив
    Співацьку чародійну ліру.
    І виріс він, і кобзу взяв,
    І струн її торкнувсь рукою
    І пісня дивна полилась,
    Сповита вічною тугою.
    В тій пісні людям він співав
    Про щастя, про добро, про волю
    Будив зі сну, пророкував
    Їм вищу і найкращу долю.



    Учитель : Т.О.Дибривна.
    Праздник встречи птиц.
    Цели:
    расширить знания учащихся о птицах;
    закрепить знания о перелётных и зимующих птицах родного края;
    развивать внимание и память;
    воспитывать любовь к природе и заботливое отношение к птицам.
    развивать кругозор и любознательность.
    Оборудование: компьютер, телевизор или проектор, маски птиц, презентация, запись звуков пения птиц, обрядовое дерево и украшения для него, испечённые жаворонки, скворечники, иллюстрации птичьих гнёзд, иллюстрации птиц в паре, клип «Мой край»
    Эпиграф: “Кто поднялся в небо и живет полетом,
    никогда не сможет спокойно ходить на земле”
    (Антуан де Сент-Экзюпери).
    Ход праздника
    Ведущий:

    Внимание! Внимание!
    Сегодня в 9 часов
    Работать будет станция
    Для рощ и для лесов!
    Сегодня в нашу студию:
    Внимание! Внимание!
    Слетятся птицы разные
    На радиособрание
    По первому вопросу
    Докладывает Грач
    Назначенный заведовать
    Ремонтом птичьих дач.
    Потом начнутся прения
    И свист и скрип и пение,
    Урчанье и пиликание
    И щебет и чириканье.
    Начнутся выступления
    Скворцов, кукушек, ласточек
    И всех без исключения
    Других известных птиц! -
    Внимание! Внимание!
    Сегодня в 9 часов
    Работать будет станция
    Для рощ и для лесов!

    - Мы с вами попали на праздник. У каждого человека был в жизни, хоть один, праздник. А сегодня у нас праздник совсем необычный. Сегодня я вам предлагаю сделать праздник для наших пернатых гостей – для птиц.
    Нашу планету нельзя представить без птиц. Пернатые друзья сопровождают нас всю жизнь. Мы настолько привыкли к ним, что часто не замечаем. Но стоит птичке запеть, как мы забываем обо всём. Мы зачарованы их мелодическим, звонким голосом.
    Птицы приносят много пользы. Они охраняют наши леса, сады, огороды от вредителей.
    110 лет назад было сложено «Международную программу охраны птиц». 4 апреля считается всемирным днём птиц не случайно. В начале апреля птицы возвращаются из тёплых стран. Именно весной мы рады слышать птичье пение после зимних холодов.

    - Какие птицы остаются у нас зимовать? (воробьи, синицы, снегири, дрозды, вороны, …)
    - Они пережили холодную зиму и наверное обрадуются празднику.
    - Вы знаете зимующих птиц, а знаете ли какие птицы прилетают к нам с юга?
    Сейчас мои помощники расскажут вам о них. (приложение 1)
    Иволга – очень красивая птица, немного больше скворца. Взрослый самец золотисто- жёлтый с чёрными крыльями и хвостом. Его песня своеобразна и заканчивается флейтовым посвистом. Встревоженный самец издаёт громкий, неприятный звук, который напоминает крик кота. За это его называют «лесной кошкой». Самка сверху желтовато-зелёная, снизу- желтовато-белая с бурыми пестринками.
    Гнездятся иволги на всей территории Украины, кроме высокогорья Карпат и южного побережья Крыма. Зимуют в Африке. Живут в лиственных лесах недалеко от полян. Прилетают в апреле, улетают в сентябре. Гнездо иволги напоминает небольшую колыбельку без ручек. В гнезде самка выводит 4-5 птенцов. Кормят птенцов оба родителя.
    Иволги - очень полезные птицы: они истребляют множество вредных для лесов волосатых гусениц. В конце лета склёвывают спелые ягоды вишни, черешни.
    Кукушка – немного меньше за голубя. Очень похожа на хищную птицу. Верх тела, голова и шея серые, низ белый, с тёмными поперечными полосками. Крылья в полёте длинные, острые. Самец издаёт известную песню «ку-ку». Самка кричит, как бы смеётся. Прилетают птицы в конце апреля. Поселяются в разных местностях с богатой растительностью.
    Кукушка не мостит гнезда, не высиживает кладку, не кормит своих птенцов. Она откладывает яйца в гнёзда других птиц.
    Птенцы кукушки вылупливаются на 1-2 дня раньше других птенцов. Сначала они слепые и без оперения, но это не мешает им выбросить из гнезда яйца и других птенцов. Растёт птенец быстро, родители кормят его одного. Гнездо покидает на 20 день.
    В августе- сентябре кукушки улетают в Африку.
    Несмотря на паразитический способ жизни, кукушку считают полезной птицей. Она поедает много вредных насекомых и волосатую гусеницу.
    Грач - Длина 45—47 см. Перья чёрные, с фиолетовым отливом. У взрослых птиц основание клюва голое; у молодых птиц перья у основания клюва есть, но позже они выпадают.
    Грачи всеядны, но главным образом питаются червями и личинками насекомых, которых они находят, копаясь в земле своим крепким клювом. Любят большими стаями следовать за тракторами, пашущими землю.
    В северной части страны грачи — перелётные птицы, в южной — оседлые.
    Гнездятся на деревьях большими колониями. Обычная зимующая птица крупных населённых пунктов. Обитатель открытых ландшафтов. В населённых пунктах возле старых дорог на деревьях часто встречаются «грачевники» — колониальные поселения, состоящие из десятков гнёзд, которые используются много лет. Всеяден, но зимой питается в основном растительными кормами и пищевыми отходами человека. Зимой держатся одиночно и небольшими группами.
    Весной грач прилетает весьма рано, еще лежит снег на полях. Период прилета падает на период с февраля по апрель. Гнездо строит из сухих сучьев, выстилает сухой травой, иногда клочками шерсти, тоненькими ветками, а также использует различный мусор. Один раз в год бывает одна кладка из 3—7 яиц. Птенцы появляются в начале-середине апреля. Вылет грачат происходит через 30 дней. Вылетают в начале мая и в первой половине июня.
    Скворец - одна из наиболее любимых у нас птиц. Скворцов еще называют - певцы весны!
    Скворцы обитают на всей территории Украины. Эти птицы предпочитают селиться вблизи человеческого жилья, в садах и парках, в перелесках возле деревень и по берегам рек. К прилёту скворцов люди сооружают скворечники. Скворцы ценят такое отношение - искусственные гнезда редко остаются невостребованными. Если нет скворечника, птицы устроят гнездо под крышей, в пустующем дупле, в расщелине скалы и даже в основании вороньего гнезда.
    Скворцы прилетают на гнездовья уже в марте и первое время стаями летают по округе, определяя, где лучше поселиться. Найдя удобное место для гнезда, скворцы начинают петь.
    Ведущий:- А вы знаете, чем интересен день 22марта?
    22 марта - этот день совпадает с астрономическим днем весеннего равноденствия - днем, когда наступает Весна, днем, когда длина светлого времени суток равна длине темного времени суток. Считалось, что с этого момента свет и тепло начинают прибывать, а тьма и холод уходить… В этот день праздновали праздник Жаворонки.



    1 чтец:
    Полюбуйся, весна наступает,
    Журавли караваном летят,
    В яркой зелени день утопает,
    И ручьи по оврагам шумят
    Скоро гости к тебе соберутся
    Сколько гнезд понавьют, посмотри!
    Что за звуки, за песни польются
    День-деньской от зари до зари.


    2 чтец:
    Оттепель после метели,
    Только утихла пурга.
    Разом сугробы осели
    И потемнели снега.
    В клочьях разорванной тучи
    Блещет осколок луны,
    Сосен тяжелые сучья
    Мокрого снега полны…
    Скоро проснутся деревья,
    Скоро, построившись в ряд,
    Птиц перелетных кочевья
    В трубы весны затрубят.

    3 чтец:
    На этой неделе, почуяв тепло,
    Скворцы прилетели в родное село.
    Над каждой тычиной в весенний простор
    Поднялся скворчиный сплошной таратор.
    Большое веселье настало окрест,
    Играет весенний залетный оркестр.
    От трелей, от свиста ликует земля,
    Крылатых артистов за песни хваля.

    4 чтец:
    Дует теплый южный ветер,
    Солнышко все ярче светит.
    Снег худеет, мякнет, тает,
    Грач горластый прилетает.
    Яростно река ревет
    И разламывает лед.
    В домик свой скворец вернулся,
    Ожил лес, ручей проснулся.
    В небе жаворонка трель.

    5чтец
    К нам Весна шагает
    Быстрыми шагами…
    И сугробы тают
    Под её ногами.
    Чёрные проталины
    На полях видны,
    Видно, очень тёплые
    Ноги у Весны.


    Ведущий: В народе говорят, что птицы приносят на своих крыльях настоящую, теплую весну. У людей существовала вера в то, что 22 марта из теплых стран прилетают сорок разных птиц, и первая из них – жаворонок или кулик.

    Весна:
    А вот и я , Весна-красна!
    Бужу Землю ото сна
    Наполняю соком почки,
    На полях ращу цветочки,
    Прогоняю с речек лёд,
    Светлым делаю восход.
    Всюду: в поле и в лесу -
    Людям радость я несу.

    Все чтецы
    Здравствуй, здравствуй,
    Красавица-весна!
    Птичий домик у нашего окна;
    В этом домике сегодня веселье,
    У крылатых жильцов новоселье!

    Весна: Самые близкие мои друзья - это птицы. Весной пробуждается от зимней спячки природа, наполняются живительным соком деревья - всюду жизнь! И птицы первыми напоминают нам об этом. Птичий гомон с побеждающей силой приветствует возрождение природы.
    Ведущий: -Ребята, а Весна пришла к нам не с пустыми руками. Посмотрите, что она принесла. Это волшебное дерево. На нём нет листочков и цветочков, оно ещё не проснулось после зимних холодов. Всем участникам нашего праздника Весна будет раздавать цветы, ленты, листочки и мы будем украшать дерево, чтобы быстрее пришло тепло, ласковое солнышко и прилетели птицы.
    Весна: Все на праздник поскорей – надо торопиться!
    Из-за гор из-за морей
    Прилетели птицы.
    После зимней тишины,
    После стужи зимней
    Наши гости в честь весны
    Распевают гимны. (запись птичьих голосов)

    Весна: - Я долго добиралась к вам. Встречала разных птиц. Они заскучали , замёрзли, стали грустными. Я предлагаю вам поиграть в игру «Воробьи». Но играть будут и другие зимующие птицы.
    Игра «Воробей»

    Весна:
    - Воробей воду пьет, скачет у колодца,
    А к нему рыжий кот из кустов крадется. (Дети прыгают на 2 ногах)
    Воробей, не зевай, в луже не купайся, (грозят пальцем)
    Ты скорей улетай, от кота спасайся. (Убегают на стулья)

    1 конкурс «Отгадай загадку»

    Это старый наш знакомый:
    Он живет на крыше дома –
    Длинноногий, длинноносый,
    Длинношеий, безголосый.
    Он летает на охоту
    За лягушками к болоту.
    Ответ: Аист
    В серой шубке перовой
    И в морозы он герой,
    Скачет, на лету резвится,
    Не орел, а все же птица.
    Ответ: Воробей
    Окраской – сероватая,
    Повадкой – вороватая,
    Крикунья хрипловатая –
    Известная персона.
    Кто она? …
    Ответ: Ворона
    Всех прилетных птиц черней,
    Чистит пашню от червей.
    Взад-вперед по пашне вскачь.
    А зовется птица …
    Ответ: Грач
    Он по-рабочему одет –
    Удобно, просто, ловко.
    На нем малиновый берет
    И пестрая спецовка.
    Ответ: Дятел


    2 конкурс «Птичья азбука»
    Попробуйте составить “Птичью” азбуку, называя в алфавитном порядке птиц (время 1 мин.)
    (Примерный вариант ответа: А-аист, Б- баклан, В-воробей, Г- глухарь, Д-дятел, Е- еловик, Ж-жаворонок, З- зимородок, И-иволга, К-клест, Л-лебедь, М-мандаринка, Н-неясыть, О-оляпка, П-павлин, Р-рябчик, С-свиристель, Т-тукан, У-удод, Ф-фазан, Х-ходулочник, Ц-цапля, Ч-чибис, Ш-шилоклювка, Щ-щегол, Э-эму, Ю-юрок, Я-ястреб)
    Конкурс 3 «Брачный союз»
    С приходом весны многие птицы образуют пары. У каких-то птиц “брачный союз” длится вечность (например лебеди), у других - всего один сезон. Образуйте птичьи пары предложенных птиц.
    Ответ:
    Петух- курица
    Гусь- гусыня
    Утка- селезень
    Голубь- голубка
    Перепел- перепелка
    Индюк- индейка
    Орёл- орлица

    Конкурс 4 «Найди гнездо»
    Птицы вылетели из гнёзд за кормом и… забыли, как выглядят их гнёзда. Помогите им найти свой дом, ведь в гнезде могут остаться яйца, а то и птенцы.
    Костюмированная сценка “Спор на скворешне” (автор Г.Ладонщиков)

    Этот случай был в апреле:
    С юга птицы прилетели,
    Таял снег, а воробья
    Выгоняли из жилья.

    - Улетай-ка прочь, задира!” –
    Просвистел ему скворец.
    - Ни за что! Моя квартира!
    Я не временный жилец!

    Я тут вьюги и мороз
    Терпеливо перенес,
    А, сейчас, под этой кровлей
    Для семьи жилье готовлю.
    И не тронусь, хоть убей!” -
    Прочирикал воробей.

    - Не упрямься!
    Мне в наследство
    Этот дом остался с детства…
    Улетай – мой клюв остер!
    Вылетай!..

    Но тут во двор
    Со скворечней Миша вышел,
    Быстро с нею влез на крышу,
    Ниже старой привязал
    И приветливо сказал:

    - Я друзьям сердечно рад!
    Охраняйте вместе сад!
    Только Миша слез долой –
    Воробейка удалой
    В новый дом переселился
    И с соседом помирился.

    Конкурс 5
    “Что написано пером – не вырубишь топором”
    Объясните, почему сложились такие поговорки?
    Глухая тетеря. (токующий глухарь, тетерев не слышит)
    Заладил как дятел.(Дятел долбил короедные деревья с большим упорством, иногда на одном дереве стучит целый день)
    Как с гуся вода, вышел из воды сухим (Гусь выходит из воды сухим, т.к. его перья обильно смазаны жиром копчиковой железы)

    Конкурс 6 “Круг знаний”
    Вопросы
    Передние конечности птиц – это…. (крылья)
    Птица –символ верности (лебедь)
    Птицы, которые не мёрзнут (пингвины)
    У какой птицы ноги главнее крыльев (страус)
    Певец с мировым именем (соловей)
    В оперении какой птицы 100 глаз (павлин)
    Какую птицу в народе называют воровкой (сороку)
    В какую страну улетает синица на зиму (не улетает)
    У какой птицы самый длинный язык? (У дятла.)
    Какая наша певчая птичка умело подражает голосам многих птиц? (Скворец.)
    “Пернатая кошка” (Сова)
    Именно она стала снохой царя Салтана. (Царевна – Лебедь)
    Птица, изображенная на картине А. Саврасова. (Грач)
    Птица – символ мира и чистоты. (Голубь)

    Ведущий: - Заканчивается наша встреча с прекрасным миром пернатых. Мне хотелось бы напомнить вам, как хрупок этот мир. С каждым годом все больше видов птиц исчезает с лица планеты. Помните об этом, не обижайте братьев наших меньших. Берегите птиц, и мир станет еще прекрасней! Птицы, как и цветы, принадлежат к тем творениям природы, которые словно и существуют для того, чтобы дарить людям радость, служить постоянным объектом нашего восторга и симпатий.
    День птиц отмечается и в нашей стране. В этот день мы вспоминаем о наших друзьях и помощниках, готовим им новоселье. Я предлагаю перейти на школьный двор и повесить скворечники на деревьях.
    Весна приготовила для вас сюрприз. Каждый получит небольшого жаворонка.
    Весна: Завершить сегодняшнюю встречу хотелось бы стихотворением С.Степановой “Не пугайте резвых птичек!”
    Не пугайте резвых птичек!
    Пусть они вокруг порхают,
    Крылья их при ярком свете,
    Словно радуга сверкают.
    Вы послушайте их песни,
    Что поют они на воле!
    Пусть певуньи украшают
    Нам леса, сады и поле.
    И в работу очень важной
    Нам полезны эти крошки:
    Истребляя на растеньях
    Червяков и вредных мошек,
    И сады, и нивы наши
    Нам они оберегают,
    Не пугайте ж резвых птичек!
    Пусть они вокруг летают!

    Важливою умовою ефективності виховання є чітка постановка його мети, глибоке розуміння й усвідомлення її вихователями. Наявність мети дає змогу визначити зміст і завдання кожного напряму виховання. В школі проводяться заходи щодо формування в учнів високої мовної культури, шанобливого ставлення до культури, звичаїв, традицій українців та представників інших націй, які живуть на території України.